top of page

31. Uluslararası Eğitimde Yaratıcı Drama Kongresi

Yazar2

25 Eki 2023

''Değişim - Dönüşüm''

31. Uluslararası Eğitimde Yaratıcı Drama Kongresi Değişim Dönüşüm temasıyla 25-29 Ekim tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Cebeci yerleşkesinde yapılacaktır.

Bildiriler, Çağrılı Konuşmacılar, Yuvarlak Masa Çalışmaları gibi başlıkların olduğu kongrede ; Genel Sanat Yönetmenimiz Burhan Akçin, Selen Korad Birkiye, Adam Bethlenfalvy, David Allen, Patrice Baldwin, Ömer Adıgüzel, Robin Pascoe, Christina Zoniou, Juliane Lenssen isimleri atölye yürüteceklerdir.


DEĞİŞİM

DÖNÜŞÜM

“DÖNÜŞTÜRÜLEBİLDİKLERİMİZDENMİSİNİZ”


“Dışarıda bırakılmak içeri kapatılmakla aynı şeydir.”

M.Foucault    İnsanlığın değişimi dönüşümü doğanın kendi kendine tamamladığı bir süreç. İnsan, yaşamı boyunca kendi değişimini izleyebilir, tanık olabilir.


    Değişmek, dönüşmek, başkalaşmak “BEN” olmak mıdır? Neyi değiştiriyorum? Dönüşmek istediğim form ne, nasıl?

    

Bu atölyede bu soruların yanıtlarını arayacağız. Bizim değişmemiz, dönüşmemiz, uyum sağlamamız yeterli mi? Küresel sorunlar, ınsanlığı ve yaşamı olumsuz etkileyen felaketler, yıkımlar, savaşlar durdurulamıyorsa, değişimi onaylayabilir miyiz?..


    Geriye ne kalıyor, neyi tartışabiliriz? Sosyal alanlarda başkaları ile paylaşılan yaşantının bir parçası olan insanı, “ BEN”i tartışabiliriz. Yani modern toplum denilen koronun, orkestranın enstrümanı olan insanı yalın haliyle gösterebiliriz.

    Yerleşik olarak yaşamaya başlayan topluluğun normları, modern toplumun normlarına uymuyor. Bu normlara uymayanlar dışarıda kalıyor. İçeriye girebilmek, aralarında olabilmek için kendi normlarımızı değiştirerek başkalaşıyoruz ve dönüşüyoruz… Ait oluyoruz ama aidiyetimizi kaybediyoruz.


    Sizlerle birlikte, bu altı saatlik “Modern Toplum” halimizle bedenlerimizi ortaya koyacağız.


    Ben, bedenim, kendim… Görünen ve görünmeyen parçalarım ile bir bütün olan “BEN”… Varoluşumu kanıtlayan, beni ortaya koyan, duruşum, gülüşüm, bedenim, enstrümanım… BEN…


    Dönüşecek

    Değişecek

    Başkalaşacak
Diğer Liderler ve AtölyelerAyrıntılı kongre programına ulaşmak için https://dramacongress.org/assets/31.KongreProgram%C4%B1.pdf adresini ziyaret edebilirsiniz.
bottom of page