top of page

Burhan Akçin 27. Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali' nde

Yazar2

21 Kas 2023

ASSİTEJ

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı tarafından düzenlenen 27. Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali, 11-16 Kasım 2023 tarihlerinde gerçekleşti. Festival, ASSITEJ Türkiye Merkezi'nin sanatsal desteğiyle çocuk ve genç izleyicilere hitap eden tiyatro gruplarını ağırladı. Türkiye'den ve dünyadan gelen 10'dan fazla tiyatro grubu, 20'den fazla oyun ile katılımcılara ücretsiz bir tiyatro şöleni sunuldu.


Çeksanat Tiyatro- Keloğlan ile Oh Dede
ÇEKSANAT TİYATRO- Keloğlan ile Oh Dede

Genel Sanat Yönetmenimiz Burhan Akçin de, festivalin oyun seçiciliğini üstlenen ASSITEJ Türkiye' nin denetleme kurulu üyesi olarak tiyatromuzu temsilen festivalde bulundu.ASSITEJ, Uluslararası Çocuklar ve Gençler için Tiyatro Derneği, 1965 yılında çocuklar ve gençler için tiyatro ile uğraşan profesyonellerin uluslararası bir ittifakı olarak kurulmuştur. Dünyada 83 ulusal merkez vardır.

Tiyatro aracılığıyla çocukların ve gençlerin yaşamlarını zenginleştiren profesyonel tiyatroları ve tiyatro organizasyonlarını birleştirmek, çocuk ve gençlik tiyatrosunda ortak bir sanatsal standart oluşturmak amaçları arasındadır.

ASSITEJ Türkiye Merkezi de genel amaca uygun olarak ulusal ya da uluslararası düzeyde kongre, festival, proje, bienal ve atölye çalışması düzenlemelerine katkıda bulunmakta, destek olmakta ve katılımcı ya da gözlemci göndermektedir. Ayrıca ASSITEJ Türkiye Merkezi, çocuk ve gençlik tiyatrosu ile uğraşan profesyonelleri, amatörleri, öğrencileri ve akademik kadroları bir araya getirerek, sağlıklı ve verimli bir sanatsal ortam da yaratmaya çalışmaktadır.


Podyum Sanat Mahal - Tavşan Aranıyor (Türkiye-Hollanda ortak yapımı, Avrupayı ve festivalleri dolaşmış bir proje oyun
PODYUM SANAT MAHAL - Tavşan Aranıyor (Türkiye-Hollanda ortak yapımı, Avrupayı ve festivalleri dolaşmış bir proje oyun


Akçin gözlemci olarak katıldığı festivalde bütün etkinlikleri izleyip raporlaştıracak.


bottom of page